Type Here to Get Search Results !

Avrupa Konseyi, #yenilenebilir enerji izinlerini hızlandıran teklif üzerinde anlaşmaya vardı.👇

 https://www.linkedin.com/posts/yesilbuyume_yenilenebilir-ekonomi-finans-activity-7012714154000048128-r_vl?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

REPowerEU kapsamında getirilen teklife göre üye ülkeler, yenilenebilir enerji sistemleri kurulumu için daha basit izin prosedürlerinin uygulanacağı ve çevresel riskleri düşük olan "gidilecek alanlar (go-to-areas)" belirleyecek.

Avrupa Komisyonu'nun 2030 yılına kadar nihai tüketimde yenilenebilir enerjinin payının %45 artırılması teklifinin aksine Konsey tarafından bu hedef %40 olarak benimsendi. Direktifin yürürlüğe girmesinden sonra 18 ay içerisinde üye ülkeler tarafından belirlenecek "gidilecek alanlar"ın haritası Avrupa Komisyonu'na teslim edilecek.

"Üstün kamu yararı (overriding public interet)" prensibine göre "gidilecek alanlar"a yönelik itirazlar sınırlandırılacak. Daha önce belirlenen "hızlandırılmış yenilenebilir alanlara" kurulacak yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili izin süreleri 6 ay ile sınırlandırılacak. Uygulanacak izin süreleri ile ilgili detaylar;

✔ "Gidilecek alanlar" olarak belirlenen sahalarda kurulacak yenilenebilir enerji sistemleri için izin süreleri en fazla 1 yıl, denizde kurulacak sistemler için 2 yıl olacak. Çok özel durumlarda bu süre 6 ay uzatılabilecek.

✔ 150 kW'tan düşük sistemler ve bunların depolama kapasiteleri ile ilgili izin süreleri 6 ay, denizde rüzgar tarlaları için ise en fazla 1 yıl olacak şekilde sınırlandırılacak.

✔ "Gidilecek alanlar" sahalar için kurulacak yenilenebilir enerji sistemleri için maksimum izin süresi 2 yıl, denizde kurulacak rüzgar tarlaları için ise 3 yıl ile sınırlı olacak.

✔ Bu sürelere şebeke altyapılarının kurulumu için gerekli süreler dahil edilmeyecek.

✔ Güneş ekipmanları için izin süreleri 3 ayı geçmeyecek.

✔ Üye ülkeler, izin taleplerine cevap verilmemesini üstü kapalı bir onay olarak kabul edilmesine karar verdi. Ancak nihai işlemler için açık izinlere ihtiyaç duyulacak.

Y🌎RUM: Yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması, ulaşımda elektrifikasyonun yaygınlaştırılması gibi pek çok sektörü yakından ilgilendiriyor. Karbon rejimlerinin güçlendiği bir ortamda yenilenebilir enerji kapasitesini hızlı bir şekilde artıramayan ülkelerin, uluslararası ticarette rekabet güçlerini koruması giderek zorlaşacak. Avrupa Birliği, yenilenebilir enerji kapasitesini arttırırken diğer taraftan güç şebekesinin daha esnek, akıllı ve dayanıklı hale getirmek için de yatırımlarına devam ediyor. Türkiye'de de benzer adımların atılması, iklim değişikliği ile mücadele ve artan fosil yakıt fiyatlarının olumsuz etkilerinden sakınmak için faydalı olacaktır. 

☕ Her cuma Avrupa Yeşil Mutabakatı ve sürdürülebilirlikle ilgili güncel gelişmelerin mail adresinize gelmesi için "YEŞİL BÜYÜME HAFTALIK BÜLTEN"e abone olabilirsiniz. 👇

https://lnkd.in/dwt-MFCx

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
  • HABER GÖNDER